TeamViewer Programı Nedir ve Ne İşe Yarar?

TeamViewer Programını birçok arkadaşın duyduğunu veya birçok kişinin en azından bir yerlerde gözdüğünü düşünüyorum. Bilmeyen arkadaşlar için TeamViewer Programını anlatalım. Ne işe yaradığını,nasıl kullanabileceklerinden bahsedelim.
 

TeamViewer Programını İndirin!

 
TeamViewer yazılımı iki bilgisayar arasında internet üzerinden bağlantı kurarak bilgisayarı yönetmenizi sağlar. Bu sayede herhangi bir kişinin ya da doğru yapılandırmalar sonucu evinizde ki açık bilgisayarlarnıza ulaşabilirsiniz.  Bilgisayarı kullanırken tüm yetkiler sizde oluyor ve herhangi bir kısıtlama yaşamıyorsunuz. Fakat yazılımı kullanmak istiyorsanız her iki tarafın yazılımı kurması gerekmektedir. Bu sayede Kullanıcı Adı(ID’niz) ve Şifre bilgilerini alarak herhangi bir ayar yapmadan uzak masaüstü bağlantısı kurabilirsiniz.
 
Eğer programı kurduğunuzda ID ve Şifre kısmında numaralar çıkmadı ise işte internetinizde sorun vardır. Eğer bilgisayarınızda internet mevcut ise hemen ID ve şifreleriniz çıkacaktır. Bunun yanında bilmeniz gereken diğer husus ID herzaman sabit kalır ve sürekli programı açıp kapatığınızda,istediğiniz anlarda ve ya bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda şifreniz sürekli değişmektedir. Bu güvenlik nedeniyle yapılmıştır. Çünkü herhangi birisi sizin şifrenizi o anda alsa bile eğer programınız açık değilse ya da bilgisayarınızı açıp kapatmışsanız hiç bir şekilde bağlantı kuramaz. Bağlanması için her iki bilgisayarda öncelikle programların açık olması gerekmektedir.Şimdi ekran görüntüleri üzerinden işinizi kolaylaştıracak birkaç menüyü sizlere tanıtalım.
 

Programın Ana Menüsü

 

 
Programı kurduğunuzda karşılaştığınız ilk ekran burası olacaktır. Bu bölümde sol kısımda bulunan menüde sizin ID ve Şifreniz bulunacaktır. Karşıdaki Kişi ID bölümüne kullanıcıdan alarak giriş yapabilirsiniz. Bağlantı kurulduktan hemen sonra size Şifresini soracaktır ve bu işlemde hatasız olduğunda direk masaüstü karşınıza gelecektir. Sanki bilgisayar sizin yanınızdaymış gibi istediğiniz işlemi bu bölümden yapabilirsiniz.
 
Programın sağ tarafında bulunan kişi listesi oluşturabileceğiniz alan mevcuttur. Kişi Listesi Ne İşe Yarar?
 

 
Yazımızda ID kısmının sabit kaldığını söylemiştik. Bu yüzden eğer belirli kişilerin ID’lerinizi kaydetmek isterseniz bu bölüme istediğiniz ismi vererek ID’leri kayıt altında tutabilirsiniz. Bu menüde artık yapmanız gereken karşı taraf programı açtığında sadece isminin üzerine çift tıklayarak şifresini girerek bağlanmak kalıyor. Böylece her seferinde ID almak zorunda kalmazsınız. Bu bölümü özel şifre oluşturarak  evinizde bilgisayarınızı açık bırakabilir ve uzaktan erişim yaparak dosyalarınızı alabilirsiniz.
 

 
Programı yapılandırabilieceğiniz Ayarlar kısmına bu bölümünden girebilirsiniz.

 

 

Programın Ayarlar bölümünün ilk kısmında Genel Ayaralar mevcuttur.Ek Adınız kısmını doldurabilirsiniz. Böylece herhangi bir yere bağlandığınızda sağ kısımda çıkan kutucuk üzerinde bu isim görüntülenecektir. Programın Windows başlangıcında otomatik olarak başlatma seçeneğini de işaretleyebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir sorunda programı açmakla ya da nasıl açılacağını karşınızdaki kişiye tarif etmenize gerek kalmadan zamandan kazanabilirsiniz. Bu bölümü işaretlediğinizde herhangi bir amaç için bilgisayarınızın sadece kasasını kullanıyorsanız ve monitör bağlamıyorsanız kontrol amaçlı bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sürekli olarak ekran bağlama gibi işlemler ile uğraşmazsanız. İşinizi kolaylaştırır.

 

 

Ayarlar kısmının ikinci kısmında Güvenlik sekmesi bulunmaktadır. Bu bölümde dilerseniz 4 haneli şifre dışında size ait şifre oluşturabilirsiniz ve bu şekilde  kişi listenize kayıt da edebilirsiniz. Bu bölüme oluşturduğunuz şifre hiç bir zaman değişmemektedir. Eğer kendinize ait şifre oluşturduğunuzu ve bunu kişi listenize eklediğinizi varsayalım. Herhangi bir sorun olduğunda karşı taraftaki programın açık olması yetmektedir. Siz kişi listesinden isim üzerine tıklayarak hemen kontrolü ele alabilirsiniz. Bunların yanında program üzerinden dosya transferi gibi işlemleride yapabilirsiniz. Masaüstüne bağlandığınızda üst ksımda gizlenmiş menüden bunu gerçekteştirebilirsiniz.(Karşı tarafın masaüstüne bağlandığınız pencerede görebilirsiniz.)
 
Kısaca sizlere programın nasıl kullanılacağını anlattık. Programı kullanırken eğer kendiniz şifre oluşturursanız kimse ile paylaşmayınız. Her ne olursa olsun bu bir güvenlik sorununu ortaya çıkartabilir.Programı aklınıza gelen birçok amaç doğrultusunda kullanabilirsiniz.
 
Programın en güzel yanı ev kullanıcılarına ücretsiz dağıtılmasıdır. Eğer herhangi bir ticari amaç için kullanacaksanız mutlaka lisans almanız gerecektir. Bunun yanında programı Windows,Linux ve Mac gibi işletim sistemlerinde de kullanabilirsiniz. Windows ve Mac kullanıcıları aşağıdaki bağlantıdan indirebilir. Eğer Linux kullanıcıları program kurmada iyi değilse yazılım merkezinden programın kurulumunu yapabilirler. Kolay gelsin…
 
Not: Giriş yapan bir kişiyi bilgisayarınızın sağ tarafında göreceksiniz. Ama unutmayın sizin kullanıcı adını ve şifrenizi verdiğiniz kişiler, bilgisayarınıza bağlandıktan sonra siz gibi tüm yetkiyi barındırırlar. Bu yüzden tanıdığınız herhangi bir kişiye kullanıcı adınızı ve şifrenizi vermeyiniz. Veri kayıpları yaşayabilirsiniz. Giriş yapan kullanıcı verilerinizi silebilir, kendi bilgisayarına aktarabilmektedir. Bu nedenle probleminiz olduğunda tanımadığınız kişilere kesinlikle paylaşmayınız. Bunun yanında sabit şifre kullanmanız pek tavsiye edilmez. Kullanacaksanız uzun,özel karakter olan,çok iyi oluşturulmuş karmaşık yapılı şifreler kullanınız kullanınız.!
 

TeamViewer Programını İndirin!

 
 
 

Yazar: Ahmet Kurt

Yorum yapacaksanız sadece reklam olsun ya da sitenize link sağlamak için yapmayın. Gereksiz, saçma, anlamsız yorumlar yapan kişilerin anca siteleri yok ise onaylanır. Eğer yorumlarınız anlamlı ve biraz uzun ise onaylanacaktır. Bu konuda kesin birşey olmamakla beraber bilgi verici yorumlar yapmanızı öneririm.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar