Microsoft’un Bulut Bilişim Sistemi Nedir?

Microsoft verdiği tanıtım seminerlerinde Kinect  teknololijisi, Windows live araçlarının tanıtımını yapıyor. Bunların yanında Bulut Sistemi hakkında da bilgilendirmeler yapıyor.
 

 
Bulut Bilişim Sistemi Nedir?
 
Bulut Bilişim Sistemini kısaca açıklayacak olursak; veri yedekleme işlemlerinizi kendi şirket bünyesinde yapmıyorsunuz, dışarıda ki sunucularda verilerinizi yedekliyorsunuz. İstediğiniz zaman yedeklediğiniz verilere ulaşabiliyorsunuz. Çalışanlar içinde kesintisiz bir çalışma performansı sağlayabiliyorsunuz. Bulut sistemi sizi birçok karmaşık network işlerinden kurtarıyor. Birçok uygulamayı tanıdık bir pencereler ile kullanma imkanı veriyor. Yüksek donanımlı bilgisayarlar almak zorunda kalmıyor, yazılımlara çok fazla harcama yapmıyorsunuz.
 
Bir şirkete sahipseniz ve şirketinizde sizin için verileriniz çok önemli ise sizin için Microsoft firması bunları kendi bünyesinde ki sunucularında yedekleme imkanı sunuyor. Siz sadece verilerinizi yedeklemek için işlemlerinizi yapıyorsunuz diğer tüm teknik kısımlar ile onlar ilgileniyor. Bunu yapmalarının amacı ilk olarak şirketlerin network konusunda harcadığı giderleri azaltmak. Çünkü bu tarz işlemler gerek enerji harcama da olsun, gerek teknik kısımda olsun bir hayli maliyetli olabiliyor. Bu yüzden belirli bir fiyat karşılığında Microsoft firması bu işlemi gerçekleştiriyor.
 
Sistemin güvenlik açıkları mı çıktı? Acaba yeni güncelleme çıktı mı?
*Kendileri gerekli işlemleri gerçekleştiriyor.
 
Herhangi bir harddiske zarar mı geldi?
*Hemen kendileri bunu yeniliyor. Siz bundan haberdar bile olmuyorsunuz. Çünkü sisteminiz yine aynı çalışmaya devam ediyor.
 
Elektrik kesildi verileriniz kayboldu mu?
*Kesintisiz enerji sunuyorlar..
 
Bunlar sadece aklımıza gelen sorulardan bir kaçı diyebiliriz.Bunun gibi sorular ile kafanızı yormak zorunda kalmıyorsunuz.
 
Windows Azure Platformu
The Windows Azure Platformu, geliştiricilere bulut uygulamaları ve hizmetleri yaratmaları için esnek ve tanıdık bir ortam sunar. Windows Azure Platformu ile piyasaya sürme sürenizi kısaltabilir ve artan talebe karşılık verebilirsiniz.
 
Geliştiriciler Windows Azure ile şunları yapabilir:
 
*Eski işlemleri bulutta çalıştırabilirler.
*Microsoft veri merkezlerinin ölçeklenme kapasitesinden faydalanan uygulamalar inşa edebilir, düzenleyebilir ve dağıtabilirler.
*Büyük hacimli depolama, toplu işlem, ve yoğun veya büyük hacimli hesaplamalar yapabilirler.
*Hızlıca ve düşük maliyetle web hizmetleri yaratabilir, test edebilir, hatalarını ayıklayabilir ve dağıtabilirler.
Windows Azure’u yerleşik kaynaklarınızla birleştiren melez çözümler yaratabilirler.
 
Size benzersiz birçok hizmet veriyor. Bu zahmetli işlemler ile sizler yerine Microsoft uğraşıyor. Bu işlemleri almak ile sadece kendinize yarar sağlamıyorsunuz. Küresel anlamda da katkıda bulunduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü enerjiden de tasarruf etmiş oluyorsunuz. Gereksiz yere donanım, sanal sunucu barındırma, depolama, yedekleme, network hizmetleri, işletim sistemi, load balancing, kesintisiz enerji gibi hizmetlere de para harcamak zorunda kalmıyorsunuz.  Finansal anlamda size de getirisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.  AR-GE çalışmaları olarak Microsoft bu iş için çok fazla bütçe ayırıyor ve sürekli olarak geliştirilmektedir. Çünkü geleceğin en çok kullanılacak teknolojilerinden birisi diyebiliriz.
 
Fakat küçük ya da büyük işletmeler  için sunulan çok iyi özelliklerden birisi. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız Microsoft Bulut Bişim linkine tıklayınız…
 
İlerleyen zamanlarda daha detaylı bir anlatım yapmaya çalışacağız….
 
Windows Azure için kullanılan kaynak: Windows Azure Platformu

 

“Microsoft’un Bulut Bilişim Sistemi Nedir?” üzerine 2 düşünce

  1. Çağımız bilgi çağı. Bilgi okadar değerliki Amerika askeri amaçla kullandığı interneti bu nedenle dünyanın kullanımına açtı. Herşey hertürlü bilgi bu sistemde belli yererde toplanıyor. Siz istesenizde istemesenizde bu yapılıyor. İnternete girmeniz yeterlidir. Eğer işletim isteminiz size özel ve kimsenin bilmediği bir yazılım değilse bilinen bütün işletim sistemleri üzerinden bilgisayarınızdaki kayıtlar taranarak bilgiler alınmaktadır. Şimdi mikrosoft da bunu resmi hale getirmiş. Üstelik parada kazanıyor bu sistemden. Siz kendiliğinden üstüne de para vererek bütün bilgilerinizi onlara sunacaksınız. Ne güzel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir