Domain Grup Oluşturma-Group Scope-Group Type

Domain üzerinde gruplar oluşturabiliriz.


Domain Grup Tipleri – Group Type

Security: Domain yapısı içinde kaynaklara izin atamada kullanırız. Eposta adresi atanarak mail grubu olarak oluşturabilir fakat güvenlikten dolayı tavsiye edilmez ve sakıncalıdır!

Distribution: Genel olarak e-posta grupları için oluşturulur. Sadece mail grupları olarak oluşturulur ve birden fazla kullanıcıya e-posta atmak için kullanılır. Distribution gruplara domain içerisinde kaynaklar için izin atanamaz!

Domain Grup Kapsamları – Group Scope

Global: Kullanıcıları organize etmek için kullanılır. Hem kendi domain yapımızda hem de güven ilişkisinin sahip olduğu diğer domainlerde görülebilir. Bu sayede hem kendi domaininde hem de güven ilişkisine sahip olduğu domainlerdeki kaynakları kullanabilirler. Kendi domain yapısı içerisindeki: Kullanıcı Hesapları, Bilgisayar hesapları, Global Grupları ekleyebilir.

Domain Local: Bu grup türü sadece kendi oluşturulduğu domain içinde görülebilir. Böylelikle sadece oluşturulduğu domain içerisindeki kaynaklara sahip olduğu yetkiler dahilinde erişim sağlayabilir. Domain local gruplara hem kendi domaini içerisinden hem de güven ilişkisine sahip olduğu diğer domainler içerisinden üye eklenebilir. Herhangi bir domaindeki: Kullanıcı hesapları, Bilgisayar Hesapları, Global Gruplar, Universal Gruplar ve Kendi domain içerisindeki: DOmain local grup hesapları eklenebilir.

Universal: Domain Fonksiyonel seviyesi Windows 2000n ative ve üzeri seviyede bu grup kullanılabilir. Universal Group forest içerisindeki herhangi bir domain içerisinden üyeler eklenebilir. Bu grup tüm forest içinde bulunan domainlerdeki kaynaklara erişim sağlayabilir. Herhangi bir domaindeki: Kullanıcı hesapları, Bilgisayar Hesapları, Global Gruplar, Universal Gruplar eklenebilir.