Active Directory Üzerinde Silinen Bir Obje Nasıl Geri Alınır?Recycle Bin Özelliği

Herhangi Silinen Bir Nesne Nasıl Görüntülenir ve Nasıl Geri Alınır?

Silme işleminden önce Recyle Bin özelliğinin aktif edilmiş olması gerekmektedir. TestKurt isimli bir kullanıcımızı sistemimizden sildiğimizde;

Başlat menüsünden ldp.exe komutu ile LDP araç menüsü açılır. Bu alandan Options – Controls sekmesine giriş yaparız.

Bu aşamadan sonra açılan Controls penceresinden Load Predefined yazan alandan Return Deleted Objects seçeneği seçilir ve OK butonuna basarız. Daha sonra;

Bu aşamadan Connection sekmesi altından BIND yazan alan seçilir.

Açılan menüde bir şey yapmadan direkt OK yazan butona tıklayabiliriz.

Ekranımıza aşağıdaki gibi bir menü gelecektir. Bu işlemler sonrasında View – Tree sekmesine tıklarız. Sağ alanda çıkan alan daha düzenli bir hal alacaktır.

Tree seçtiğimizde aşağıdaki gibi ekran gelebilir. Bu alanda domainimizin ismini yazıyoruz ve OK butonuna tıklıyoruz.

Bu işlemden sonra sağ alanda DC=Kurt,DC=Com alanını göreceğiz. Bu alanın içinde DeletedObject seçeneği çıkacaktır. Bu alana çift tıkladığımızda alt kısmında sildiğimiz kullanıcıları ya da objecleri göreceğiz.

Silinen TestKurt kullanıcısını görebiliyorum. Bu kullanıcıyı geri almak için Powershell üzerinden komut girmem yeterlidir.

PowerShell komutu: testkurt: Kullanici Adıdır.

Get-ADObject -Filter {samAccountName -eq “testKurt“} -IncludeDeletedObjects | Restore-AdObject

Herhangi bir hata olmadan işlemimizin tamamlandığını göstermektedir. Komutu çalıştırıp kontrol ettiğimizde kullanıcı eski bulunduğu alana gelmiş olmalıdır.

Windows Server 2012 ve üzeri işletim sistemlerinde silinen objeyi geri almak istiyorsak; Active Directory Administrative Center – Kurt(local) – Deleted Objects container alanına gireriz.

Deleted Objects alanına girdiğimizde bu alanda silinen kullanıcıları/Grupları görebiliriz. Bu alanda bulunan kullanıcıları Restore to alanından istediğimiz yere alabiliriz ya da Restore ile direkt önceki bulunduğu dizine alınmasını sağlayabiliriz.