Başarılı Kurulmuş Olan Active Directory Kontrolü

Active directory Rol kurulumlarından sonra işlemlerin başarıyla tamamlandığı mesajını aldığımızda domain ismini oluşturarak kurulumları gerçekleştiririz. Bu işlemlerden sonra kontrol etmemiz gereken alanlar;

  • Active Directory ve Forest yapısına ait bilgilerin saklandığı NTDS veritabanı sunucumuzun Windows \ NTDS dizini altında Oluştuğunu görmemiz.

  • Domain ortamında oluşturulan GPO nesnelerine ve script dosyalarına ait bilgilerin istemcilere ve diğer domain controller sunuculara güncellenmesinde kullanılan, SYSVOL dizininin de başarılı bir biçimde oluştuğunu kontrol etmeliyiz.

Active Directory Domain Service ve Active Directory Web Service bu konsolda eklenen servislerin başında gelmektedir. Active Directory Domain Service NTDS veritabına erişim için gerekli servistir. Yine Active directory domain controller sunucular arasında SYSVOL replikasyonu için kullanılan DFS Replication ve isim çözümlemesi için daaliyet gösterecek DNS Server servisi ilk anda belirgenleşen diğer servis eklentileridir.

Siteler arasında mesajlaşmada kullanılan Intersite Messaging servisi, domain ortamındaki kimlik doğrulama ve token yönetimini sağlayacak Kerberos protokolüne ait Kerberos Key Distribution Center servisi ve domain ortamına logon olmayı sağlayan Netlogon servislerinin de otomatik olarak eklendiğini ve çalışmaya başlandığını görüyoruz.

Son olarak Computer management konsolu içerisinde System Tools\Shared Folders\Shares altına geldiğimizde sağ ekranda Netlogon ve Sysvol paylaşımlarının otomatik olarak oluştuğunu görebiliriz.