CA Sunucusu Taşıma İşlemlerinden Sonra New – Certificate Template to Issue Alanında Oluşturulan Templatelerin Gelmemesi-Flags Değerinin Değiştirilmesi

Sertifika Sunucusu Taşıma İşleminden Sonra Flag Değerinin Değişimi

Sertifika sunucusunu farklı bir sunucuya taşıdğımızda Enroll Services altında bulunan Flags değerini 10 olarak değiştirmemiz gerekiyor. Eğer bu eskisi gibi 2 olarak görünüyorsa, yeni eklediğimiz Certificate Template alanında oluşturduğumuz templateleri ekleyemiyoruz. Bu yüzden geçiş sürecinden sonra değiştirmemiz gerekiyor.

SORUN: CA sunucusu üzerinde Manage alanından oluşturduğumuz sertifika template işleminden bu sertifikanın kullanılması için Issue seçenğinden Certificate Template alanını eklememiz gerekiyor. Bu alana eklemek için Certificate Templates  üzerinde sağ tıklarız ve New – Certificate Template to Issue seçeneğine tıkladığımızda oluşturduğumuz template’yi seçeriz ve OK dediğimizde eklenmesi gerekir. Fakat sunucu taşıma işlemlerinden sonra eğer FLags değeri 2 ise template oluşuyor fakat bu menüye oluşturduğumuz templateler gelmiyor. Bu durumu aşmak için Active Directory üzerinde flags değerinin 10 yapılması gerekmektedir.

1. Başlat menüsünden ADSI Edit<7b> alanı açılır. Açılan pencere üzerinde ADSI üzerine sağ tıklarız ve Connect to seçeneğine tıklarız. Açılan Connection Settings penceresinden Configuration alanını seçeriz ve OK butona tıklarız.
2. Açılan pencere üzerinden alanları açarak Enrolment Services alanına gelmemiz gerekiyor.

<b>Configuration [dc.domain.name] – Configuration – Services – Public Key Services – Enrollment Sertificate </b>Services alanına tıklarız.

3. Açılan CN=Kurt-DC01-CA alanına sağ tıklarız ve Properties alanına giriş yaparız. Bu çıkan isim bizim CA sunucumuzun ismidir.


4. çılan pencere üzerinde flags yazan alanı bulup bu değeri 10 yapıyoruz ve sonrasında Certificate Authority sunucusunu yeniden başlatmamız yeterlidir.

5. Sunucumuz yeniden başladığında Certificate Templates yazan alana Manage alanından oluşturduğumuz sertifikaları, Certificate Templates alanına sağ tıklayarak New – Certificate Template Issue seçeneğinden artık erişebiliriz.