repadmin showrepl-repadmin replsum Could Not find domain controller hatası ve restart işlemleri

Normal şartlarda her şey düzgün çalışırken domain controller sunucularını restart ettikten sonra bu hataların gelmesi çok normal bir durum. Eğer iki sunucu aynı anda restart edilirse ya da herhangi birisi restart edildikten sonra bu hata alınabiliyor. Ortama additional domain eklenmesi gibi durumlarda da ilk restart etme işlemlerinden sonra Could not find the domain controller for this domain, the dsa operation is unable is unable to proceed bcause of a DNS lookup a failure hataları dönmektedir. Bu aslında dnslerimzin ya da default site alanlarımızda bir sorun olmasından kaynaklıymış gibi görünüyor. Ayrıca sysvol klasörlerinin replikasyonun yapılamadığı ve DFSR hizmetinin düzgün çalışmadığı gibi uyarıları listeleyebiliyor. Fakat bu durum yaklaşık olarak 1-1 buçuk saat sonra kendi aralarında tüm hatalar kalkıyor ve düzeliyor. Bu süreçte eğer biz elle Sites and Services alanından replikasyonu tetiklediğimizde ya da repadmin /syncall komutlarını verdiğimizde daha kısa sürede sorun kalkmaktadır. Ama beklemek ve kendinin düzeldiğini görmek daha sağlıklı olacaktır.

Normalde sistem çalışma şekline göre devam ediyor ve herhangi bir sorun yok. Eğer gerçekten daha önceden sorun yok ise bu durum görmezden gelinebilir. Maalesef farklı hatalar varsa gerekli kontrolleri, dns kayıtlarını, sunucular arasındaki iletişimi vs kontrol etmekte fayda var. Ama çok yeni restart edildikten sonra sağlık durumlarını kontrol etmek için dcdiag komutları verilirse yine aşağıdaki hataları listeleyecektir.

Bu hata genellikle AD Replication Healty yazılımı ile de göz atılırsa AD Replication error 1908: Could not find the domain controller for this domain başlıkları altında geliyor. Bu durum için microsoft’un makalesine göz atılabilir.

https://support.microsoft.com/en-us/help/2712026/troubleshooting-ad-replication-error-1908-could-not-find-the-domain-co

Active Directory Replication Status Tool ilede replikasyon durumu kontrol edilebilir.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30005

* İşlemleri kontrol süreçlerinde sunuculardaki verilen IP adreslerini ve DNS adreslerini kontrol etmekte fayda var.

Komut çıktıları ve hata ekranları aşağıdaki gibidir.

repadmin /showrepl

repadmin /replsum

Bu süreçte sunucularınızın dns adres kayıtlarınızın ve _msdcs kayıtlarının her şeyin normal olduğunu varsayarak yukarıdaki hataların geçmesi için biraz sürecin geçmesi gerekmektedir. 1-1buçuk saat sonra hata ekranlarının ve replikasyonların düzgün bir şekilde ilerlediğini görebiliriz.

Olması gereken durum aşağıdaki gibidir: