Ekran Görüntüsü Almak için Ekran Alıntı Aracını Kullanma

Ekran görüntüleri yakalamak için ekran alıntısı aracını kullanma – Windows Help

Bilgisayar ekranınızın tamamından ya da bir kısmından sözcükleri veya görüntüleri kopyalamak için anlık görüntü alın. Ekran Alıntısı Aracı’nı kullanarak değişiklik yapın veya not alın, ardından kaydedin ve paylaşın.

Windows 10, denemek isteyebileceğiniz başka bir ekran görüntüsü uygulamasına da sahiptir. Ekran Alıntısı Aracı’nı açtığınızda Alıntı ve Taslak için bir davet ve klavye kısayolu görürsünüz. Bu uygulama hakkında daha fazla bilgi için bkz. Windows 10’da ekran görüntüsü alma ve açıklama ekleme.

Aşağıdaki türlerde ekran alıntıları yakalayın:

Serbest biçimli ekran alıntısıBir nesnenin etrafında serbest biçimli bir şekil çizin.
Dikdörtgen biçimli ekran alıntısıİmleci bir nesnenin etrafında sürükleyerek dikdörtgen oluşturun.
Pencere ekran alıntısıYakalamak istediğiniz pencereyi (iletişim kutusu gibi) seçin.
Tam ekran alıntısıEkranın tamamını yakalayın.

Bir ekran alıntısı yakaladığınızda bu, değişiklik yapmanız, kaydetmeniz ve paylaşmanız için Ekran Alıntısı Aracı penceresine kopyalanır. 

Ekran Alıntısı Aracı’nı açma


Windows 10 içinBaşlangıç düğmesini seçin, görev çubuğundaki arama kutusuna ekran alıntısı aracı yazın ve ardından sonuçlar listesinden Ekran Alıntısı Aracı’nı seçin.
Windows 8.1/Windows RT 8.1 içinEkranın sağ köşesinden içeri çekme hareketi yapın, Ara ’ya dokunun (veya fare kullanıyorsanız ekranın sağ alt köşesine gidin ve fare işaretçisini yukarı hareket ettirip Ara’yı seçin), arama kutusuna ekran alıntısı aracı yazın ve ardından sonuçlar listesinden Ekran Alıntısı Aracı’nı seçin.
Windows 7 içinBaşlangıç  düğmesini seçin, ardından arama kutusuna ekran alıntısı aracı yazın ve sonuçlar listesinden Ekran Alıntısı Aracı‘nı seçin.

Ekran görüntülerinizle çalışma


Ekran Alıntısı Aracı’nız açıkken ekran görüntüleri oluşturmak ve bunlarla çalışmak için aşağıdakilerden birini seçin. Tümünü Göster Ekran alıntısı yakalama

Ekran Alıntısı Aracı’nda Mod öğesini seçin. Windows’un önceki sürümlerinde Yeni düğmesinin yanındaki oku seçin. Ardından, istediğiniz ekran alıntısı türünü seçtiğinizde tüm ekranın biraz griye döndüğünü görürsünüz. Ardından ekranda şu anda görüntülenen şeyleri seçerek ekranınızda yakalamak istediğiniz alanı belirleyin.

Ekran Alıntısı Aracı modu seçenekleri

Menü ekran alıntısı yakalama

  1. Ekran Alıntısı Aracı’nı açtıktan sonra yakalamak istediğiniz menüyü açın. Windows 7’de, menüyü açmadan önce Esc tuşuna basın.
  2. Ctrl + PrtScn tuşlarına basın. Ekranın tamamı, açık menü dahil olmak üzere griye dönüşür.
  3. Mod öğesini seçin veya Windows’un eski sürümlerinde Yeni‘nin yanındaki oku seçin. İstediğiniz ekran alıntısı türünü ve ardından yakalamak istediğiniz ekran yakalama alanını seçin.

Ekran alıntısına açıklama ekleme

Bir ekran alıntısı yakaladıktan sonra Kalem veya Vurgulayıcı düğmelerini seçerek bunun üzerine ya da etrafına yazı yazıp çizim yapabilirsiniz. Çizdiğiniz çizgileri kaldırmak için Silgi‘yi seçin. Ekran alıntısı kaydetme

  1. Bir ekran alıntısı yakaladıktan sonra Ekran Alıntısını Kaydet düğmesini seçin.
  2. Farklı Kaydet kutusuna bir dosya adı, konum ve tür yazın, ardından Kaydet’i seçin.

URL’yi kaldırma

Tarayıcı penceresinden bir ekran alıntısı yakalayıp HTML dosyası olarak kaydettiğinizde ekran alıntısının altında URL görünür. URL’nin görünmesini engellemek için:

  1. Ekran Alıntısı Aracı’nda Seçenekler düğmesini seçin.
  2. Ekran Alıntısı Aracı Seçenekleri kutusunda Ekran alıntılarının altına URL ekle (yalnızca HTML) onay kutusunu temizleyin ve ardından Tamam‘ı seçin.

Ekran alıntısı paylaşma

Bir ekran alıntısı yakaladıktan sonra Ekran Alıntısını Gönder düğmesini seçip listedeki bir seçeneği belirleyin.   Ekran Alıntısı Aracı’nda kullanmak için klavye kısayolları

 Şu tuşlara basın Yapılacak işlem
 Alt + MEkran alıntısı modunu seçin.
 Alt + NSon olanla aynı modda yeni bir ekran alıntısı oluşturun.
 Shift + ok tuşlarıFarklı ekran alıntısı türlerinden seçim yapmak için imleci taşıyın.
 Alt + D1-5 saniyeye kadar yakalamayı geciktirme
 Ctrl + CEkran alıntısını panoya kopyalama
 Ctrl + Ekran alıntısını kaydetme

Ekran alıntınızı büyütme, döndürme veya kırpma

Alıntınız Ekran Alıntısı Aracı’nda açıkken boyutlandırma, renk, metin özelliklerini ve daha birçok iyileştirmeyi kullanmak için Düzenle > Paint 3D ile düzenle‘yi seçin. Ekran alıntısı yazdırma

Ekran alıntınızı kaydettiğiniz klasörde ekran alıntısına sağ tıklayın. Seçenekler arasından Yazdır‘ı seçin ve görüntünüzü yazdırmak istediğiniz seçenekleri belirleyin. Aracı görev çubuğuna yerleştirme

Görev çubuğundaki arama kutusuna ekran alıntısı aracı yazın. Ekran Alıntısı Aracı uygulamasını ve gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin listesini görürsünüz. Görev çubuğuna sabitle‘yi seçin. Ekran görüntünüzü geciktirme 

İlk olarak, yakalamak istediğiniz menüyü veya diğer bileşenleri tanımlayın. Ekran Alıntısı Aracı’nda Geciktir‘i ve ardından örneğin 5 saniyeyi seçin. 5 saniyelik geri sayımı başlatmak için Mod öğesini seçin. 5 saniye içinde bir menü açın veya başka bir şekilde görüntünüzü oluşturun. 5 saniyede ekranın griye dönüştüğünü gördüğünüzde istediğiniz alanın çevresini çizmek için fareyi kullanın.