Extra Register Setting Group Policy – How to Delete Extra Register Setting from GPO

Group Policy Extra Register Settings altındaki Keyleri silmediğimizde farklı sorunlar olabiliyor.Extra Register Setting admxlerden bulamadığımız için kontrol etmemiz gerekiyor ve sorun çıkartıyorsa silmemiz gerekiyor.

BU admx olmadığı için ayarları bulamıyor fakat ilgili ayarlar sunuculara ve kullanıcılara uygulandığı için bazı noktalarda silmek gerekebiliyor. Çünkü bazı şeyleri bozabiliyor. Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce ilgili policy kopyalayınız ve deneyiniz. Yedekleme işlemini yapınız.

Group policy içinde bazı eski kayıtları oldunu görüyoruz.

Bu işlem için powershell kullanılmalıdır. Kullanılabilecek komutlar:

Get-GPRegistryValue

Remove-GPRegistryValue

Set-GPRegistryValue

Örnek:

Silinmek istenilen dizin aşağıdaki gibiyse

 "Office Deployment" -Key "HKCU\Software\Policies\Microsoft\Office\11.0\Word\Disable \dCmdBarItemsCheckBoxes\FileOpenToolsFind

Öncelikle bu değeri iki şekilde sorgulayıp alt kırılımında, silinmek istenilen değer harici bir şey geliyor mu kontrol etmek gerekiyor. Aynı policy içinde farklı bir değer geliyor olabilir. ValueName bu yüzden önem arz ediyor.

Get- GPRegistryValue -Guid GroupPolicyID -key KontrolEdilecekPath

Get- GPRegistryValue -Guid GroupPolicyID -key KontrolEdilecekPath -value PathinSonAdımı

Get-GPRegistryValue -Name "GroupPolicyID" -Key "HKCU\Software\Policies\Microsoft\Office\11.0\Word\Disable dCmdBarItemsCheckBoxes" -ValueName "FileOpenToolsFind"

Eğer değer doğru geliyorsa get yerine remove yazarak ilgili değeri silebiliriz.

Remove-GPRegistryValue -Name "GroupPolicyID" -Key "HKCU\Software\Policies\Microsoft\Office\11.0\Word\Disable dCmdBarItemsCheckBoxes" -ValueName "FileOpenToolsFind"

işlemleri bu şekilde yaparak tüm policy içindeki değerler temizlenebilir.