GPO ile Kişisel Map Drive Oluşturma

Herhangi oluşturduğumuz bir kullanıcı ya da OU içinde bulunanlara direkt olarak bir disk ayarlamak için GPO ile işlem gerçekleştiririz.

Öncelikle bir GPO oluştururuz. Bu aşamadan sonra GPO editleme işlemini yaparız.

Bu işlemden sonra map drive ayarlarını gerçekleştiririz.

Action kısmında Update, Replace seçenekleri seçelebilir. Eğer bir client makinede kullanımda olan bir sürücüyü değiştireceksek Replace seçeneği en uygun seçeneğidir. Bu sayede buradan gönderdiğimiz sürücü harfi yalnızca gönderdiğimiz paylaşım klasörü için kullanılacak ve başka bir paylaşım için kullanılmayacaktır. Bunun yanında update seçeneğide kullanılabilir. Her ikiside bu kullanım için uygundur.

Location alanına dosyanın paylaşım adresi yazılır . Bu FS’den, herhangi bir paylaşım adresi olabilir. Örn: \\FILESERVER\User_Paylasim gibi bir adres yazılabilir.

Reconnect: Client üzerinden paylaşım yapan server üzerindeki bir paylaşım klasörü sağ tıkladığında Map network drive çıkar ve client buradan ilgili paylaşım klasörünü map kendi makinesine map edebilir.

Label as: Map edilmiş bilgisayarlarda görünecek ismi bu alana yazabiliriz. Yukarıdaki görünecek isimleri bu alandan verebiliriz.

Drive Letter: Bu alandan sürücü harfini belirleriz. Bu alanda ilk baştaki harfleri seçmek çok doğru değildir. Çünkü tak çalıştır mantığında olan diskler hali hazırda sırada bulunan sürücü harflerini aldığı için daha sonraki harflerden birisini atayabiliriz.

Connect as optional seçeneğini eğer belirli bir kullanıcı adı ve şifre ile erişilecekse o zaman kullanılırız.

Hide Show alanında gizleme yaparsak bilgisayarım altında bu map drive görülemez. Bu yüzden görülmesini istiyorsak bu şekilde bırakmamız lazım. Show this drive seçerek devame diyoruz.Targetting alanından istediğimiz özelliklerde, bölümlerde olan kişilere ya da gruplara bu drive ‘ın çıkmasını sağlayabiliriz. Gerekli ayarları bu alandan yapabiliriz. Ben sadece Aydın OU’su içinde olan kullanıcılarda çıkmasını istiyorum.

GPO güncellemesi ile direkt olarak kullanıcının bilgisayarında atadığımız sürücü çıkacaktır. Aynı şekilde birden fazla map drive oluşturabiliriz.