Windows 7 ve Windows 10 Bilgisayarda Kullanıcı Oluşturma

Windows 7 ve Windows 10 bilgisayarlarda parolası unutulan bir bilgisayar için administrator yetkisine sahip bir hesap oluşturulmalıdır. Bu hesap oluşturma adımları;

 1. Bilgisayar Windows 7 ya da Windows 10 CD ile kurulum yapılacak şekilde açılır. Kurulum aşaması geldiğinde sistem onarma ekranı üzerinden komut satırı alnına gidilir.
 2. Komut satırı üzerinden; Komut satırı için C:\Windows\System32 alanına gidilmelidir. C her zaman doğru bir dizin olmayabilir bu yüzden Windows’un kurulu olduğu dizine geçmek gerekiyor.
  ren utilman.exe utilman.exe.bak
  copy cmd.exe utilman.exe
 3. Bilgisayar yeniden başlatılır. Kullanıcı oturum ekranı geldiğinde Windows Tuşu + U harfine bastığımızda komut satırı açılmalıdır. Bu komut satırında kullanıcı oluşturma işlemleri gerçekleştirilmelidir. Açılan komut satırında;
 4. net user KullaniciAdi KullaniciSifresi /add
 5. net localgroup Administrators KullaniciAdi /add
 6. Bu işlemden sonra sistemde oluşturduğumuz KullaniciAdi ve KullaniciSifresi ile giriş yapabiliriz. Kullanıcı adını localde oluşturduğumuz için .\KullaniciAdi şeklinde yazmalıyız.
 7. Bu işlemlerden sonra geri almak için aynı şekilde kurulum aşamasındaki gibi komut satırından sistemi açmalıyız
 8. del utilman.exe
 9. ren utilman.exe.bak utilman.exe olarak değiştirmeliyiz ve sistemi tekrar yeniden başlattığımızda eski haline getirebiliriz. Kullanıcıyı bilgisayar yönet alanından silebiliriz ya da net user KullaniciAdi /delete yaparak sistemden silebiliriz.
 10. Eğer sistem üzerindeki administrator kullanıcısını etkinleştirmek istersek
 11. net user administrator /active:yes komutunu vermemiz yeterlidir.