Background Intelligent Transfer – BITS

SCCM kurulum aşamasında kurulması gereken rollerden bir tanesidir. Bu clientlar ile sunucu arasındaki akıllı dosa transfer işlemleri görevini yöneten roldür. Bu rol arka planda yaptığı işlemleri kısıtlamak için bazı ayarlamalar yapabiliriz. Bu ayarlar için;

Client ayarları için Administration – Client Settings alanına geliriz. Default Client Settings alanına sağ tıklarız ve Protperties seçeneğine tıklarız. Bu alandan gerekli client ayarlarını yapabiliriz. Varsayılan olarak 1 tane client ayarı gelir. Dilersek biz buraya farklı ayarlar ekleyebiliriz.

Limit the Maximum network bandwith for BITS background transfer: Eğer bu ayarı NO olarak bırakırsak tüm network trafiğimizi sınırlamadan maksimum ağ bant genişliğini kullanacaktır. False seçeneğini seçtiğimizde bir herhangi bir sınırlama yapmayacağımızı belirtiliriz.

Throtting windows start time: BITS veri tranferisi için için network trafiğini daraltır. Bu daraltmanın ne zaman başlayacağını biz belirtebiliriz.

Throttling windows end time: Veri transferi için network trafiğini daraltma işleminin ne zaman sona ereceğini belirtiliriz. BU alanda dikkat edilmesi gereken nokta başlangıç ve bitiş sürelerinin aynı yapılmamasıdır. Eğer aynı yapılırsa BITS ağ bant genişliği daraltmasını False seçeneğindeki gibi sürekli yapacaktır.

Maximum transfer rate during throtting window: Bits ağ bant genişliği daratlması sırasında ağ üzerinden akacak verinin kullanacağı en fazla veri iletim/aktarım hızıdır. Kb cinsinden belirtmemiz gerekiyor.

Allow BITS downloads outside the throtting window: BITS ağ bant genişliği daraltması sırasında BITS tarafından dosya indirmesi yapıplıp yapılmayacağıdır.

Maximum transfer rate outside the throttingling window: BITS ağ bant genişliği daraltması dışında ağ üzerinden akacak verinin kullanacağı en fazla veri iletim hızı. Kb cinsinden yazılmalıdır.