Exchange Kurulumu ve Yapılandırma 5 – Email Address Policies

Bu alana gitmek için Exchange Admin Center – Mail Flow – email address policies alanından erişim sağlayabiliriz.

  1. Bu alanda kullanıcılar için gerekli email formatını tanımlama işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Varasyılan olarak Default Policy gelir. İlgili policy’e tıklayarak düzenleme alanına girebiliriz.

2. Açılan menüde Default Policy altında bulunan  Email Address Format alanında kullanılan format şeklini görebiliriz.

3. Gerekli domain üzerine çift tıklayarak, düzenleme alanlarını görebiliriz. Ahmetkurt.com.tr adersi için yeni bir policy ekleme işlemi gerçekleştireceğim.

4. + işaretini tıklıyorum ve gerekli düzenleme işlemlerini yapıyorum.  Default policy alanına yeni bir policy oluşturacağım. Anlaşılır bir isim vermek her zamanki gibi önemlidir. Policy ismine, Domain ismimle aynı ismi vereceğim.

Policy Name: ahmetkurt.com.tr adını veriyorum.

Email Address Format: + işaretinden format belirleme işlemini yapacağım.

5. Açılan menüde Select an accepted domain seçeneği alanından ahmetkurt.com.tr domainimi seçiyorum. Bu alanda accepted domains alanı altında eklediğimiz tüm domainler görüntülenecektir.

** Enter a custom address type: Learn More alanındaki linkten microsoft’un sayfasından farklı parametreleri vererek epostayı oluşturabiliriz. Bununla ilgili ya da internetten araştırma yapamız gerekebilir.

6. Bu aşamda bize henüz kimseye uygulanmadığına dair bi ruyarı verecektir ve tıkladığımızda tüm kullanıcıların bu uzantıları değişecektir.  Ama bu alanda dikkat edilmelidir. Birden fazla domain ismine sahip uzantılar varsa tümünü değiştirmektedir.

7. Peki yukarıdaki durumu nasıl önleyebiliriz? İlgili policy üzerinde Apply to alanından Add Rule alaından gerekli bir kural oluşturarak bunun önüne geçebiliriz. Kuralı uygulamadan önce Priview recipients the policy applies to alanından uygulamadan önce hangi kullanıcılar bu kuraldan etkilenecek görebiliriz ve uygulanacak kullanıcıları teyit edebiliriz.

** Bu alanda eklediğimiz tüm adresler kullanıcının smtp alanına eklenir. Bu alandan eklendiğinde varsayılan olarak birisi görünür fakat diğerlerinini silinmeyeceğini unutmamız gerekiyor. Active directory üzerinden ya da exchange üzerinden baktığımızda SMTP olarak büyü kharflerle yazılan varsayılan şu an kullanılan adresi belirtir. Bu adres üzerinden otomatik olarak attığı e-postalar gitmektedir.